Geneticky modifikované super svalnaté prase, aneb jídlo budoucnosti, čekající na schválení

Geneticky modifikovaný býkZdroj: www.technet.idnes.cz
Geneticky modifikovaný býk
Zdroj: www.technet.idnes.cz

Začalo to geneticky modifikovanou kukuřicí a pokračuje to geneticky modifikovanými zvířaty. Ano dámy a pánové, geneticky modifikovanými zvířaty, již brzy by se vám na jídelní stůl mohlo dostat, například takové pěkné, super svalnaté prasátko s velice malým obsahem tuku, jež se podrobilo genetické editaci. Nejhorší na tom všem je ale to, že tato úchylka vědců, modifikovat rostliny a následně také zvířata, geneticky modifikovanými zvířaty, ani zdaleka nekončí, ba právě naopak. V současné době se už dokonce mutují i lidská embria. No ale o tom si povíme později, nyní totiž nastává čas, abychom si pověděli něco o tom, co jsme již výše nakousli, tedy něco o GMO zvířatech.

Za celou touto myšlenkou, vytvořit geneticky modifikované zvíře, stojí vědci z Číny a Jižní Koreje, kteří pomocí editace (a teď dobře vnímejte) JEDNOHO JEDINÉHO GENU a to genu MSTN, dokázali vytvořit, super svalnaté prase, které má zhruba dvakrát více svaloviny, než normální prasata. Jediná dobrá zpráva může být snad pro dietáře, kteří by v tomto praseti našli jen minimum tuku. V zásadě je ale mutace genů u zvířat, škodlivá, neboť jak ukazují statistiky, tak pouze 13 z 32 zvířat, přežije osmi měsíční období po porodu. Jak ale takové zvíře, které se podrobilo genetické editaci, vlastně vypadá?

Našim příkladem bude zase prase. To je díky mutaci, pouze jednoho jediného genu MSTN, tzv. dvojitě osvalené. Pokud nechápete, vysvětlím. Gen MSTN. Co to vlastně je a k čemu to slouží. Co to je, to už jsme si řekli, podstatně důležitější je však to, že podle tohoto genu se vytváří bílkovina, zvaná myostatín, která dokáže regulovat vývoj svalů. Dá se v podstatě nazvat jakousi svalovou brzdou, která brání svalům, před jejich přehnaným růstem. U lidí tento gen s touto bílkovinou, takto funguje. U prasat, díky editaci tohoto genu (MSTN) je tato bílkovina v této pozici, nebo chcete-li roli, bohužel již neúčinná.

Pokud půjdeme do větších detailů a rozebereme si to do podrobna, tak v lidském těle má každá buňka dvě kopie genů. Jednou je gen dobrý a druhý je gen špatný, který může být eventuelně zastoupen, genem dobrým. U prasat, která prošla genetickou editací je však složení těchto genů, odlišné. Už se zde totiž nenachází, jeden gen dobrý a druhý špatný, ale oba dva geny, jsou stejné a to špatné. A z toho pak vznikají zvířata s enormní, nebo lépe řečeno absurdní, svalovou hmotou, která bychom na první pohled mohli přirovnat spíše k mimozemským příšerám, než ke zvířatům, které běžně známe.

Prasata ale nejsou jedinou obětí tohoto genetického šílenství, jímž někteří vědci, kteří toto provádí na zvířatech, trpí. Krom prasat se obětí, mutace genu MSTN stala i jiná zvířata, jako například, psy, rasy Whippet nebo třeba u skoti. Všechno je to zaviněno díky dlouhodobému křížení jedinců s vysoce vyvinutou svalovinou. A výsledek? Whippety, které jsou takto dvojitě osvalené, mohou svou svalovou tkáň využít při běžeckých závodech a co se týká skotu, tak ty zas dají více masa. Jenomže je v tom problém.

Geneticky modifikovaný pes WhippetZdroj: www.technet.idnes.cz
Geneticky modifikovaný pes Whippet
Zdroj: www.technet.idnes.cz

Problém, který tu už byl zmíněn. A to v souvislosti s dvojitě osvalenými prasaty, která až v okamžiku porodu, nebo spíše po porodu, díky genetické upravě, jak bylo uvedeno již výše, trpí zdravotními problémy (jen v některých případech se dožijí déle než 8 měsíců života to ale není všechno, krom toho trpí různými, zejména nádorovými onemocněními a ztrácejí plodnost.). A velice stejné to může být i u již zmíněných psů, typu Vipet, nebo skotu. „Naštěstí“ ale vědci přišli s metodou jak se případným, zdravotním potížím u geneticky modifikovaných zvířat po porodu, vyhnout. Místo nynější, používané metody s názvem talen (více informací naleznete na Wikipedii), budou vědci používat metodu novější, s názvem CRISPR / Cas9 (více informací, naleznete zas na Wikipedii).

V budoucnosti by to tedy mohlo vypadat tak, že zvířata sice budou velmi svalnatá, ale nebudou tak svalnatá, že to povede ke zdravotním problémům zvířete, jako tomu je nyní. Jedná-li se pak o to, jakým způsobem budou geneticky modifikovaná zvířata, šířena, tak plány vědců jsou takové, že by GMO zvířata měla oplodnit dnes, běžné chovné samice.

A u rozmnožování ještě chvíli zůstaneme.

Jak bylo nakousnuto již na začátku, tohoto článku, tak podobné editace genetického kódu, vědci z čínských laboratoří, testují už i na lidských embryích, přičemž hlavním cílem těchto editací je zamezit, některým vrozeným genetickým vadám u člověka. Máme-li jít znovu do podrobností, pak by bylo vhodné říci, že vědci k tomuto výzkumu použili špatně se vyvíjející zárodky se závažnými genetickými vadami, které se podle předpokladů pravidelně vyvíjí při umělém oplodnění. Co se týká výsledku výzkumu, tak ten je rozporuplný. U některých embryí totiž změny, neproběhli úplně správně. To ale nevadí, protože tento výzkum byl jen zkušební a stejně tak jako dvojitě osvalená prasata, nebo psy typu, Whippet se do praxe nedostal, tedy zatím.

Jaký je tedy závěr článku?

V současné chvíli jsou všechny způsoby, genetické editace, velice rozsáhle zkoumány. Zatím žádný, takový vepřový svalovec, či psí svalovec atd.., jak bylo popsáno výše, prodán ani ke konzumaci určen, vytvořen nebyl, ačkoliv vědci by tohoto cíle, velice rádi dosáhli.

Jedná-li se o názor lidí, tak ten je velice rozdílný. Zatímco ve Spojených státech a Asii se předpokládá, že tyto potraviny projdou schvalovacím procesem a stanou se běžnou součástí jídelníčku, tak lidé v Evropě, Evropské unii, jsou proti těmto potravinám zásadně proti. Je tomu možná i kvůli tomu, že lidé v Americe a Asii, oproti Evropě, jsou mnohonásobně, méně informovaní, než Evropané. Normální Američan je těžce ovlivňován středím mainstreamem, který vlastní politické špičky, nebo ho alespoň ovlivňují. A tudíž je na něj pohlíženo jako na laika, jež přijme vše, co mu média naservírují pod nos.

Jedinou zatím nebezpečnou a známou cestou, jak by se geneticky modifikované potraviny mohli dostat ze Spojených států do Evropy je obchodní dohoda se Spojenými státy, nazývána jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství, která se připravuje a která by umožnila snadný průnik geneticky modifikovaných potravin na stůl Evropským lidem.

Zdroj: Svět kolem nás

Geneticky modifikované super svalnaté prase, aneb jídlo budoucnosti, čekající na schválení
Počet hlasů: 1
Průměr: 5

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář