Galileo 9 a 10 jsou na oběžné dráze

Galileo 9 a 10 jsou na oběžné drázeZdroj: www.technet.cz
Galileo 9 a 10 jsou na oběžné dráze
Zdroj: www.technet.cz

Družice nesoucí jméno Galileo 9 a 10 jsou nyní na oběžné dráze, kolem Země! Dnes obě tyto družice na své palubě vynesla v ranních hodinách na oběžnou dráhu, ruská raketa Sojuz, startující z kosmodromu v Kourou v Jižní Americe. Na oběžnou dráhu Země, tak přibyly další dvě navigační družice k současným 8, již plně funkčním.

Samotné satelity byly vypuštěny zhruba 3 hodiny a 48 minut po startu rakety, kdy oba navigační satelity dosáhli požadované oběžné dráhy, která se nachází ve výšce zhruba 23 500 kilometrů nad zemí.

Nutno podotknout, že tyto dva satelity, které byly dneškem vypuštěny na oběžné dráze, nejsou ani zdaleka posledními satelity, jež byly vypuštěny. V současné chvíli se plánuje let a následné vypuštění, dalších dvou navigačních satelitů, které by měli současný stav 10 satelitů, doplnit ještě do konce tohoto roku. Mělo by se jednat o stroje, jež byly vyrobeny firmou OHB v Brémách a jejich navigační technologie „přicestovali“ až z Velké Británie, konkrétně od společnosti Surrey Satellite Technology.

Úplnou třešničkou na dortu pak bude start, příští rok, kdy na oběžnou dráhu vyrazí, speciálně upravená raketa Ariane 5, která by na své palubě měla nést rekordní počet až 4 satelitů. Celkově systém Galileo potřebuje ke správnému fungování 30 satelitů, včetně pozemní infrastruktury, jejíž centrála, potažmo středisko se bude nacházet v České republice. Mimo jiné se mluví také o tom, že by se na území České republiky mohl nacházet i logistický sklad, určený pro opravu tohoto systému.

Zdroj: Technet

Prosím ohodnoťte tento článek

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář