Evropa + zbytek světa na amerických řetězech

0
56
Evropa + zbytek světa na amerických řetězech
Zdroj: www.klarisa.cz
Print Friendly, PDF & Email
Evropa + zbytek světa na amerických řetězechZdroj: www.klarisa.cz
Evropa + zbytek světa na amerických řetězech
Zdroj: www.klarisa.cz

Zamýšleli jste se někdy nad tím, na jakém státě jsme vlastně nejvíce závislí? Možná si říkáte, že první místo zabírá se svými ropnými a plynnými zásobami Ruská federace. Mohu vás ale přesvědčit o tom, že tomu tak není. Ano Ruská federace, dodává plyn a ropu do mnoha států v Evropě, ale je třeba si položit otázku: Je ropa to jediné, co naše a i globální společnost využívá? I když se to nemusí zdát, tak jsme na Americe, mnohonásobně více závislí než na Rusku.

Uvedeme si konkrétní příklady.

Začali bychom nealkoholickým nápoji. Tak jaké známe? Největší podílníkem na českém trhu ve skupině nealkoholických nápojů je americká Coca-Cola Company, která zde tvoří až 49% podíl. O tento podíl se konkrétně dělí její dvě verze Coca-Coli – 1, Coca-Cola Zero a 2, Coca-Cola Light. Dalšími americkými nápoji je např. Fanta, Sprite, Kinley (Tonik), džusy Cappy, ledové čaje Nestea a Lipton Ice, nebo brambůrky Lays a balené, minerální vody jako je Toma a Tropicana.

Co se týká našich českých výrobků, tak Coca-colu u nás zastupuje s výrazně menším podílem na trhu (20 %), Kofola. Dále se můžeme chlubit, například: balenými vodami Rajec, džusama Jupí, RC Colou, Chito Tonickem, Oranginou, nebo čaji Pickwick.

To bychom měli nealkoholické nápoje, ale co ty alkoholické? Zvlášť ten jeden, díky němuž se Česká republika proslavila po celém světě a dokonce jsme i jeho největší konzumenti. Kdo neví, tak jde samozřejmě o naše české pivo. A budete se divit, dámy a pánové, až zjistíte, že jeden z našich nejvýznamnějších pivovarů (Staropramen), patří americké společnosti Molson Coors. Jen tak pro zajímavost: Staropramen je na našem trhu na druhém místě první místo si zde drží jihoafrický SABMiller (Plzeňský prazdroj). Co je, ale velice smutné je fakt, že naše česká piva jako je například: Budvar, Svijany, Primátor, nebo pivo z Přerova jsou až x té příčce a na našem, českém trhu mají výrazně menší podíl než piva zahraniční.

Krom alkoholických a nealkoholických nápojů, nesmíme zapomenout ani na platební karty, mobilní komunikace společně s navigací, nebo na internetové vyhledávače a sociální sítě. Na tom všem jsme na USA, závislí. A je na tom závislí v podstatě celý svět.  Začneme platebními kartami. V tomto směru nemají Spojené státy v České republice, žádného konkurenta. Nám nejznámější platební karty je, například americká Visa, či Mastercard, dále se zde používá třeba Americna Express, nebo Diners Club. „Nejlepší“ na tom všem je, že americké společnosti, jež tyto karty vlastní si je mohou kdykoli a to zcela beztrestně zablokovat. Pokud se toto stane a ono už se to stalo, například v Rusku, kde byla jak Visa, tak i Mastercard zablokovaná, rázem si nikdo nemůže z karty nic vybrat ani na ní nic vložit. V tom okamžiku jsou všichni její uživatelé odkázáni pouze na svojí hotovost, kterou mají zrovna po kapsách. A ještě jedna informace k platebním kartám: Víte že, při každé transakci, kterou provedete těmito kartami, putuje 1 % z celkové sumy, za oceán? Toto jedno, bezvýznamné procento, vydělá americkým společnostem více než 150 milionů měsíčně, no a pokud to vezmeme za rok, tak z našich kapes do USA odteče 2 miliardy korun.

Nyní bychom shrnuli dvě témata najednou a to sice mobilní komunikaci a navigaci. Jedno je jisté, v obou dvou případech vévodí Spojené státy.  Téměř v každém mobilním telefonů je operační systém, který byl vyroben v Americe. Největšími výrobci mobilních operačních systémů je bezpochyby jas a Android, tyto operační systémy se nachází až 90 % všech vyrobených telefonů. Pod nimi se nachází os Windows mobile, který je rovněž vyroben v Americe. Nesmíme ale zapomenout ani na největší výrobce, mobilních telefonů vůbec, kterým beze sporu vévodí, korejský Samsung a i ten chce svůj vývoj zaměřit rovněž na operační systémy do mobilních telefonů.

Všimli jste si, že zde neodtékají z kapes lidí žádné peníze, krom ceny daného mobilu? Ano je skutečně neodtékají, není to tak jako platebních karet. Jak se ale říká, něco za něco. Peníze zde sice neodtékají, ale zato vláda Spojených států si může kdykoli a komukoli, díky mobilním aplikacím, stáhnout veškerá data, která jsou aktuálně v mobilu. A to vše bez toho aniž by si toho dotyčný všiml.

A GPS? No tak to je snad každému jasné, že jediný, kdo tomuto systému dal duši a investuje do jeho provozu, jsou Spojené státy.  Ty rovněž zprovoznili i náhradní navigační systém a to pro případ, že by došlo buď k výpadku, nebo úmyslnému vypnutí, systém se jmenuje GLONASS. A je provozován celosvětově. Není ani tajností, že navigační systém vyvíjí i Čína, nebo Evropská unie, jejich dokončení se ale jen tak nedočkáme.

Posledními dvěma, věcmi, bez kterých bychom se nejspíše neobešli, je lidmi milovaný internet, konkrétně se jedná o internetové vyhledávače a sociální sítě.

Internetový vyhledávač. Na celém světě jsou pouze čtyři vyhledávače, které v patřičné zemi, mají větší podíl, než má gigantický americký vyhledávač, google. Jedná se o Čínu, kde mají svůj Baido, Koreu – Naver, Rusko  – Yandex. No a poslední, tomu nebudete věřit posledním prohlížečem, který překonává konkurenci amerického googlu, je náš český Seznam.cz, který se pořád drží na vrcholu a čeští občané s ním, stále vyhledávají víc než s Googlem.

Co se týká sociálních sítí, tak jednoznačnou jedníčkou a to nejen v České republice, ale globálně je Facebook, který mimo jiné slouží i americkým tajným službám, které z něho stahují data o každém, zaregistrovaném. Daleko za Facebookem se pak nachází Twitter, nebo Linkedln. Přenese-měli se do České republiky, tak takovou naší miniaturní sociální sítí by se mohl stát server libimseti.cz, nebo xchat.cz.

Co tedy na závěr? Otázka a rada. Ještě pořád si myslíte, že jsme na Rusku zcela závislí? A rada: Pořádně si hlídejte, kam vlastně svoje peníze investujete, ne všechny metody placení jdou totiž do české kasy.

Zdroj: New World Order Opposition

Evropa + zbytek světa na amerických řetězech
Počet hlasů: 2
Průměr: 5

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

ZANECHAT ODPOVĚĎ