Edward Snowden – zrádce, nebo hrdina?

Edward Snowden
Edward Snowden
Zdroj: www.en.wikipedia.org

Nemusím snad připomínat, kdo to vlastně je Edward Snowden, protože si myslím, že o tomto muži jsme už slyšeli plno. Teď ovšem ale nastává čas, abychom se zamysleli nad tím, jestli to, co udělal, je zrada, nebo spíše hrdinství.

Když to vezmeme logicky, tak je asi jisté, že pro mnohé tajné služby jako je NSA, nebo KGB je Edward Snowden zrádce, ovšem podívejme se i na tu druhou stránku – na svět a na lidi, kteří v něm žijí. Nabízí se nám otázky: Přispěl Snowden svými daty ke svobodě veřejnosti, nebo jen ještě více napnul vztahy mezi Amerikou a jejími spojenci? Kolika daty vlastně disponuje? A ohrozil nějak významně USA?

Svoboda

Na toto téma, konkrétně s názvem „sledování a odposlechy“ se vyjádřil i prezident Barack Obama, který řekl, a teď cituji:

Spojenci musejí vědět, že mi mohou zavolat a ne, že já jejich telefon odposlouchávám.

Nicméně jsou tu i další data v souvislosti s mobilními telefony a to sice, že Národní bezpečnostní agentura (NSA), denně odchytne až 200 milionů sms zpráv (především těch z USA) a může je proti dané osobě vytáhnout i během několika měsíců, či dokonce let. Není ani výjimkou, že se mohou skladovat sms typu, jako: „Přijď na oslavu mích narozenin“, zní to sice trochu přehnaně, ale i to je v dnešním světě možné. Je také nutno dodat, že když vyšla tato zpráva najevo, vyvolala v občanech USA, velké pobouření. Kdyby se měla kapitola s názvem „Svoboda“, teď shrnout, tak bychom dělali obrázek z málo faktů, které jsou zatím veřejnosti přístupné, z tohoto důvodu je tedy nutné, abychom si počkali na další zprávy, kterými Snowden ještě disponuje a také na výroky jednotlivých politiků a samozřejmě i lidí. Protože jen lidé, kteří žijí běžný život, dokažou posoudit, jaký vliv na ně tyto informace měli. Pokračujme ale dále.

Snowden a data

Podle předběžných odhadů NSA, může Snowden disponovat až 200 000 přísných dokumentů, z nichž pustil na veřejnost jen zlomek. Nicméně jsou to jen předběžné odhady,  a konkrétní čísla nevědí ani sami lidé v NSA, kteří jsou teď mimo jiné v obavách. A to z toho důvodu, že není nikde veden žádný seznam, podle kterého by zaměstnanci NSA tento odhad potvrdili. Jinak řečeno, nevědí jaké informace, už teď mohou považovat za veřejné a jaké za přísně tajné. Podle slov jednoho ze zaměstnanců, se teď všechny informace a operace, dají považovat za veřejné, alespoň do té doby, než budou zjištěna přesná čísla.

 Ohrozil nějak významně USA?

Snowden byl už několikrát nařčen z toho, že pracuje pro Rusko a že jim vyzradil citlivé informace, které se neměli dostat na světlo, ovšem on sám tvrdí, že žádné citlivé informace nevyzradil ani NSA a FBI takovéto fakta nezjistili, otázkou je čemu se dá věřit a co Rusové udělají. Podle podplukovníka Olivera Northa, prý Snowdena Rusové zabíjí a navléknou to na USA. Z jednoho jediného důvodu: Kvůli ztrátě informací. Z toho je také jasné, že sám Snowden má obavy o svou bezpečnost, když mu v USA dávají všichni jasně najevo, že ho zabijí. Nicméně o tom vypovídá i diskuze z internetového magazínu „Buzzfeed“, kde se lidé na téma Snowden, vyjadřovali. Do diskuze se zapojují jak prostí lidé, tak i lidé z Pentagonu, nebo NSA a každý reaguje stejně: Jeden současný analytik prohlásil:

Ve světě, kde by mi nebylo zakázáno zabít Američana, bych osobně šel a zabil ho!

Další představitel Pentagonu byl mnohem přímočařejší:

Rád bych mu prohnal kulku hlavou.    

Jak jsem psal už výše, čeká nás ještě dlouhá cesta k celému vyjasnění a zjištění, co je Snowden vlastně zač, nicméně jedno je jisté. Po Baracku Obamovi byl celkem nedávno navržen, jako další adept na Nobelovu cenu za mír.

Zdroj: Protiproud

Prosím ohodnoťte tento článek

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář