Čína odmítá americký systém THAAD v Jižní Korei

Čína odmítá americký raketový systém v Jižní KoreiZdroj: www.cz.sputniknews.com
Čína odmítá americký raketový systém v Jižní Korei

Zdroj: www.cz.sputniknews.com

Vláda Čínské lidové republiky, přesněji řečeno její předseda, Si Ťin-pching si nepřeje, aby byly v Jižní Korei rozmístěny prvky amerického systému PRO THAAD. Toto rozhodnutí sdělil výše zmíněný čínský předseda na okraj summitu G20 v rámci schůzky s jihokorejskou prezidentkou, Pak Kun-hjenou. Informaci veřejnosti následně sdělila čínská zpravodajská agentura, Nová Čína.

K plánovanému rozmístění prvků amerického systému, PRO THAAD v Jižní Korei, Si Ťi-pching konkrétně uvedl, cituji:

Nesprávné řešení této otázky nenapomůže zajištění strategické stability v regionu a může zkomplikovat existující konflikty.

Americký systém PRO THAAD, zkráceně jenom THAAD ( do angličtiny přeloženo jako Terminal High Altitude Area Defense) má dle dostupných informací sloužit k detekování raket středního a dlouhého doletu ve velkých výškách. Mluví se dokonce o výškách až nad atmosférou. K tomuto americkému systému se vyjádřili také lidé v hlavním městě Jižní Korei, Soulu, kde tvrdí, že akční rádius tohoto zařízení by neměl přesahovat více jak 200 kilometrů. A že prioritním cílem tohoto systému je vedle detekce raket, čelit neustálým provokacím ze strany Severní Korei. Předpokládá se, že tento systém bude v Jižní Korei rozmístěn již do konce roku 2017.

Hlavní město Severní Korei, Pchjongjang, nicméně Spojeným státům hrozí, že pokud skutečně hodlají v Jižní Korei svůj systém rozmístit, pak budou ze strany Severní Korei podniknuta „fyzická opatření“ proti jeho realizaci. Obavy ohledně plánu Washingtonu a Soulu, vyjádřila vedle Severní Korei, také Čína a Rusko.

Zdroj: Sputniknews

Prosím ohodnoťte tento článek

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář