Cílem rusko-čínského vztahu je omezit moc USA

Cílem rusko-čínského vztahu je omezit moc USAZdroj: www.ac24.cz
Cílem rusko-čínského vztahu je omezit moc USA
Zdroj: www.ac24.cz

Gilbert Rozman, profesor Princetonské univerzity, se zaobírá příčinou vzniku rusko-čínských vztahů a na stránkách časopisu, The Foreign Affairs, uvádí pár zásadních faktů, které Moskvu a Peking, spojují. A budete se divit dámy a pánové, ale nejsou to pouze materiální zájmy těchto dvou zemí, potažmo velmocí.

Za studené války utrpěli rusko-čínské vztahy mnoho šlinců a vztah mezi těmito dvěma státy, byl velice napjatý. Samotní rusové, ale i Číňané byly z toho výsledku velmi nešťastný a snažili si k sobě zase najít tu správnou cestu. To se jim také pro začátek podařilo v průběhu 90. let, kdy se vztahy mezi Pekingem a Moskvou začali pomalu hojit a USA tuto situaci považovali za jakýsi „sňatek z rozumu“. Toto spolčení bylo velice křehké a pokud by tenkrát nastala nějaká vážná komplikace, každý tento stát by se vydal za svými národními zájmy. To se ovšem nestalo, co ale tyto vztahy velice ohrožuje, je dnešní spor mezi Ruskem a USA, který může kdykoli přerůst ve válku! Musíme si uvědomit, že cílem Američanů je vtáhnout Rusko do války a pokud možno, tak z něj udělat nepřítele lidstva, proti němuž budou všichni zbrojit.

Naštěstí je nám tento osud, alespoň pro zatím velice daleký a to jen z jednoho jediného důvodu: Obě vrcholné vlády v obou státech (Rusku a Číně) si moc dobře uvědomují chyb, které tenkrát, během studené války udělali a snaží se těmto chybám vyvarovat. Jako dokonalí příklad můžeme uvést „válečné boje,“ při nichž se oba dva státy předváděli kdo má větší sílu. Dnes tomu tak není, dnes Rusko a Čína táhnou za společný provaz a jejich jediným cílem je omezit vliv Spojených států na naprosté minimum. A to v regionech, které jsou pro Rusko a Čínu významné.

A to není jediná příčina toho, proč by vztah mezi Ruskem a Čínou měl trvat dlouho. Podle Gliberta Rozmana za to můžou i společné komunistické a socialistické kořeny, nebo tvrdý protihegemonistický postoj proti Spojeným státům. Odborník rovněž zmiňuje i podporu, respekt (respekt geopolitických zájmů) a přesvědčení že za globální finanční kryzí v roce 2008 může západní politický a ekonomický model, jež se nachází na pokraji krachu.

Co tedy říci závěrem? Možná by to chtělo vzkázat Spojeným státům, že do doby, než se v obou státech nevystřídají hlavy státu a celá vláda, tak jejich pokus o rozvrácení těchto vztahů je poněkud zbytečný. A to proto, že oba dva státy a to i přes nevyřešené vnitřní problémy se dokážou navzájem podpořit, zastat se jeden druhého, což pro Spojené státy je toto slovní spojení absolutně neexistující. Tam totiž nikdo slušnost a vstřícnost v potaz nebere.

Zdroj: Hlas Ruska

Cílem rusko-čínského vztahu je omezit moc USA
Počet hlasů: 1
Průměr: 3

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář