Chce-li mít Evropa dobrou vizitku, pak musí přestat s vojenským vyzbrojováním Izraele

Chce-li mít Evropa dobrou vizitku, pak musí přestat s vojenským vyzbrojováním Izraele
Chce-li mít Evropa dobrou vizitku, pak musí přestat s vojenským vyzbrojováním Izraele
Zdroj: www.blesk.cz

Evropská unie je hned po Spojených státech, jedním z největších poskytovatelů, vojenské pomoci pro Izrael. Jen za posledních deset let státy 27 uzavřeli s Izraelem zakázky, přibližně za 2 miliardy EUR z toho zhruba 600 milionů jen v roce 2012, kdy byla do Izraele dovezena munice, výbava k řízení palby a nemohli chybět ani náhradní díly do letadel, či stíhacích letounů, popřípadě vojenských vozidel. Nutno také podotknou, že zbrojní zásobování Izraele, započalo teprve v roce 2002, kdy země Eu, odstoupili od smlouvy o vývozu zbraní do Palestiny. Dnes Evropa zásobuje Izrael a nutno říci, že to dělá fakt poctivě.

Jedná se především o díly do stíhací letouny, typu F16, bojových vrtulníků, typu Apache, nebo raket Hellfire, které na základě dohod o společné výrobě s americkými firmami, končí v rukou izraelských armádních sil. S posledními izraelskými útoky, které byly směřovány na pásmo Gazy, dodala italská firma, Aermacchi, dva cvičné, stíhací letouny M-346. Spolu s touto firmou, se do roku 2008, zdvojnásobil i španělský vývoz zbraní. A nejde jen o obchod se zbraněmi. Mnoho zemí v Eu, táhne vztah s Izraelí ještě dál a v některých případech, si dokonce, sami výrobci, nechávají zbraně v Izraeli testovat a to přímo v bojových operacích. Tyto firmy, které si takto nechávají testovat zbraně, platí Izraeli miliony eur ročně. Kdybychom měli dále mluvit o vztazích mezi Evropou a Izraelem, tak největší vojenské vazby, vznikají v oblasti bezpilotních letounů. To dokazují i fakta, jako například: Že si Španělsko koupilo přímo od izraelské firmy, Israel Aerospace Industries (IAI), dva bezpilotní letouny, nebo rok 2005, kdy britské ministerstvo obrany udělilo firmě, UAV Tactical Systems Ltd (U-TacS), zakázku na výrobu, bezpilotního letounu,  Watchkeeper WK450, která nakonec dosáhla hodnoty 1 miliardy liber.

Hlavním cílem Evropy je urovnat vztah mezi Izraelem a Palestinou, nikoliv podporovat válku.

Andrew Smith z britské Campaign Against Arms Trade řekl:

Dodávky zbraní nejsou pro Izrael významné pouze z vojenského hlediska, ale zároveň představují i silnou politickou podporu. Evropa musí využít svého vlivu za účelem usmíření obou stran a ne k přilévání oleje do ohně války a konfliktu. Okamžité embargo na veškerý obchod se zbraněmi mezi zeměmi EU a Izraelem a všemi ostatními stranami konfliktu je nezbytné chce-li EU hrát roli mírotvůrce a vyslat jasný signál, že nepodporuje kroky izraelské vlády a eskalaci konfliktu.“

Zdroj: Vlastní hlavou

Prosím ohodnoťte tento článek

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář