Amerika zoufale pohlíží a ruský prezident si může zatleskat, v Německu mu věří 40 % lidí

Amerika zoufale pohlíží a ruský prezident si může zatleskat, v Německu mu věří 40 % lidíZdroj: www.svetkolemnas.info
Amerika zoufale pohlíží a ruský prezident si může zatleskat, v Německu mu věří 40 % lidí
Zdroj: www.svetkolemnas.info

Ruský prezident, Vladimír Putin si může, za své činy v posledním roce, zatleskat. Svoji důvěru (fandí mu) mu totiž svěřili lidé, kterým jsou po celou dobu, alespoň po skoro celý tento rok, podsouvány zprávy, tipu: „Rusko je největší zrádce a zloděj, jediný poctivci jsou Američané“. Je to Německo, konkrétně němečtí občané. Že nevěříte? Ani mnoho dalších lidí nemohlo uvěřit, dokonce bychom mezi tyto lidi mohli zařadit i samotného Putina.

Celou anketu, která dospěla k velice optimistickému závěru, provedl institut, Infratest Dimap, který položil otázky  jedné tisícovce německých občanů, starších 14 let. Konkrétně se dotazoval, zda-li se němci, cítí být nějak ohroženi, ruskou zahraniční politikou. Drtivá většina osob – 43 %, odpověděla, že ruská zahraniční politika, pro ně nepředstavuje žádnou hrozbu, jinak řečeno, prostě se jí nebojí. Avšak je třeba vzít na zřetel, že tato odpověď není 100%. To, že se některý německý občan, necítí být ohrožen ruskou zahraniční politikou, ještě nemusí znamenat, že zcela souhlasí s politikou Vladimíra Putina.

Konkrétně ještě výzkum v srpnu, provedený stejným institutem, ukazoval, že drtivá většina dotázaných 80 %, obviňovala, Vladimíra Putina ze stoupajícího konfliktu ve východní Ukrajině. Nyní je vše jinak! Nový průzkum ukázal, že němci místo toho, aby proti Putinovi protestovali a snažili se ho zastavit, tak mu naopak fandí a věří. Dokonce se má i za to, že by Spojené státy, Západ měli ustoupit a ruskou anexi Krymu, uznat!

Kolují spekulace, že by za tímto, výsledkem německé podpory v Putina, mohl stát bývalí šéf německých sovcinálních demokratů, Matthias Platzeck, jež vedl Braniborsko (německý kraj) až do loňského roku. Konkrétně Platzeck navrhoval uznat anexi Krymu a mimo jiné minulí týden, řekl, cituji:

Anexi Krymu je třeba brát legálně, aby byla přijatelná pro všechny.

Samozřejmě, že když někdo v takovéto situaci, kdy se USA marně snaží shodit Putina před celým světem a udělat z něj a Ruska největší grázli, tak to mezi ostatními politiky, vyvolá své. A taky, že vyvolalo, ale nejenom, mezi politiky, ale i mezi normálními lidmi. Politici začali názory Platzecka, samozřejmě kritizovat a dokonce se mu i posmívali. Mezi normálními lidmi, byl ale výsledek zcela odlišný. A to sice takový, že se po celém Německu, rozvířila veřejná debata, která skončila až právě již zmiňovaným průzkumem, veřejného mínění.

Výsledky tohoto průzkumu asi nepřekvapili ty, kteří se zajímají o německo-ruské vztahy. To ovšem neplatí u naších západních sousedů, kterým se doslova zatajil dech a vypadali jim oči z důlku. Spojené státy na číslo 40 % koukali jak sůva z nudlí. Dokonce, 40 % lidí v tomto průzkumu uvedlo, že nyní už chápou, proč se Rusko cítí ohroženo Západem.

Co z toho tedy vyplývá? Celkem nic složitého. Němci konečně pochopili (a snad to pochopí i další), že Rusko neudělalo nic špatného, že jediným agresorem, který vede všechny války, jsou Spojené státy. Také z toho vyplývá to, že důvěra ve Spojené státy, po celém „desateru“ skandálů se pomalu hroutí a už to nebude tak, jako tomu bylo před rokem 2 000, kdy si všichni mysleli jak Amerika je jiný svět, lepší svět.

A co říká Matthias Platzeck?

Poznámka: Toto řekl, Matthias Platzeck v neděli v jedné z německých televizí, cituji:

Válka monologů nám nepomůže. Nemáte rádi prezidenta Putina, ale faktem je, že je to prezident Ruska a tak tomu bude i nadále a v dalších dnech. Chceme-li, aby se zabránilo umírání dalších lidí, musíme pokračovat v dialogu s Ruskem.

Na konec lze říci, že názory, který Matthias Platzeck, prezentuje se příliš neliší od běžných postojů Německa, vůči krokům prezidenta Putina. Možná je to kvůli tomu, že celé Německo je vedeno koaliční vládou, jež se skládá ze sociální demokratů a křesťanů, kteří mají ve své zvyklosti mít kladný vztah k ruské spolupráci. A taky je to kvůli tomu, že německá vláda, včetně Angeli Merkelové, se značně bojí prezidnta Vladímra Putina a německých lidí, kteří v Rusku podnikají. Je totiž dost pravděpodobné, že pokud by nastala situace, kdyby Německo začalo Ruskou fedraci provokovat, Vladimír Putin by sáhl na plyn a na německé firmy, které v Rusku, působí. To samé může Putina udělat, pokud se toto provokování, bude ozývat ze strany USA.

Teď už opravdu na úplný závěr

Na konec a v to doufejme, padne i německá kancléřka, Angela Merkelova, která nejenom, že čelí hrozbě z Ruska, ale také čelí hrozbě ze strany svých občanů, kteří stále více podporují jednání s prezidentem, Putinem a chtějí, aby si Evropa, konečně začala žít svým životem, ne životem, který jí někdo nařídí. Tuto myšlenku podporuje i i sociálně demokratický ministr zahraničí, Frank-Walter Steinmeier, který zastává kroky, abychom Ruské federaci, začali otevírat dveře.

Někteří němci včetně malé části vlády, to pochopili. A vůbec by neuškodilo, kdybychom to pochopili i my a naše vláda, která (až na výjimky) nechce o Rusku, slyšet ani slovo.

Zdroj: Svět kolem nás

Prosím ohodnoťte tento článek

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář