Amerika schválila GMO plodiny, odolné vůči všem herbicidům

Amerika schválila GMO plodiny, odolné vůči všem herbicidům
Amerika schválila GMO plodiny, odolné vůči všem herbicidům
Zdroj: www.stemjobs.com

Spojené státy americké se ženou, do čím dál tím hlubší propasti a to nejenom propasti ekonomické, ale taky zemědělské. Není tomu tak dávno, co americké ministerstvo zemědělství schválilo nové geneticky modifikované (GMO) plodiny, které jsou odolné vůči všem, v některých případech až smrtelně jedovatým herbicidům. Nutno podotknou, že v minulosti byly geneticky modifikované plodiny, odolné zejména vůči jednomu herbicidu, kterým byl nejprodávanější jed, společnosti Monsanto, výrobek Roundup.

V současné chvíli jsou tedy GMO plodiny, odolné vůči více herbicidům, první místo samozřejmě patří již výše zmíněnému herbicidu Roundupu, dále jsou ale GMO plodiny odolné, třeba proti herbicidu Dow 2,4-D, nebo rovněž herbicidu, Dicamba.

A k herbicidům, konkrétně ke schválení nově odolných GMO plodin, se vyjádřila celá řada kritiků biotechnologie. Ti poznamenali, že patřičné schválení nově odolných, geneticky upravených plodin, jež jsou schopné odolat takřka všem existujícím jedům, jen a pouze přispěje k dalšímu a intenzivnějšímu používání herbicidů (jedů). To z toho důvodů, protože zemědělci si budou myslet, že geneticky upravené plodiny jsou proti výše uvedeným jedům 100% odolné a tamější, již tak velice odolné plevely, uvedené jedy v pohodě zničí.

Realita v případě odolného plevele je ale zcela opačná! Nějakou dobu herbicidy, typu Dow 2,4-D atd…, samozřejmě na tyto plevele působit budou, ale ve výsledku se již dnes odolný plevel, který působí problémy americkým zemědělcům, stane ještě odolnějším a nakonec se může velice snadno stát, že bez manuálního zničení, tento super-odolný plevel nebude možné jinak zlikvidovat.

Máme-li se pak zmínit o následcích, které mohou nastat u člověka (a nejnenom o člověka , ale také u zvířat) aplikováním smrtelných dávek herbicidů na velice odolné plevele a údajně ještě odolnější, geneticky upravené plodiny, které jsou samozřejmě vysokou koncentrací herbicidu už také dávno napadeny, pak tady dle vládních dokumentů mluvíme o nemocech, vadách a různých poruchách.

Tak například nejznámější výrobek Monsanta, Roudup byl spojen s endokrinními poruchami, vrozenými vadami a selháním životně důležitých orgánů.

Herbicid 2,4-D, který se dříve (v průběhu vietnamské války) používal jako přísada do známého defoliantu je zas spojen s hypotyreózou, Parkinsonovou nemocí či reprodukčními problémy a potlačenou imunitní funkcí. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny společně se světovými zdravotnickými organizacemi dokonce obě tyto chemikálie prohlásili za „pravděpodobné karcinogeny“.

Posledním herbicidem, proti kterému jsou dnešní geneticky upravené plodiny odolné a je uváděný jako „vývojový jed“ je Dicamba, jehož působením může u savců vzniknout celá řada neurologických poškození. Toto zjištění je velice znepokojivé, neboť tomu není tak dávno, co na světlo světa vyšla zpráva, jedné Environmentální pracovní skupiny o tom, že v 60 metrovém okruhu polí, kde by měli být pěstovány GMO plodiny, stojí více jak 5,600 škol.

Závěrem nutno také upozornit, že jak herbicid Dicamba, tak 2,4-D jsou považovány za vysoce rizikové pro kontaminaci životního prostředí. Uvedeme-li si to podrobněji pak Dicamba kontaminuje půdu a 2,4 D vzduch. Zdroj: Zvědavec

Prosím ohodnoťte tento článek

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář