15ctiletá Putinova vládní éra, vyzdvihla ruskou armádu na špici

15ctiletá Putinova vládní éra, vyzdvihla ruskou armádu na špici Zdroj: www.cz.sputniknews.com
15ctiletá Putinova vládní éra, vyzdvihla ruskou armádu na špici
Zdroj: www.cz.sputniknews.com

Spojené státy, Rusko, Velká Británie, nebo Čína, to jsou v současné době čtyři největší globální, vojenské super-velmoce, jejichž armáda může čítat sta-tisíce, někdy i miliony vojáků. Po stránce technické jsme na tom zhruba stejně. I zde, podobně jako v prvním případě, figuruje, ono státní kvarteto, složeno, z výše uvedených států. Avšak po stránce vojenské techniky se pořadí vojenských super-velmocí, trochu mění.

Pokud bychom chtěli srovnávat amrády jednotlivých super-velmocí dle síly, pak by první místo na celém světě jednoznačně vyhráli Spojené státy v jejichž „zádech“ by se těsně umístilo Rusko. Dále by následovala třeba Velká Británie, nebo Čína. Zcelá jiná situace, nebo lépe řečeno zcela jiný žebříček států by vznikl pokud bychom jednotlivé vojenské mocnosti chtěli posuzovat dle počtu vojenské techniky. V tomto případě totiž prvnímu, i přes fakt že tento stát je ještě dnes v některých směrech zaostalejší, než západ, dominuje Rusko. Právě Rusko je uváděno jako nejsilnější stát s nejpočetnější vojenskou technikou. A jaké technice vlastně vévodí? Ještě předtím , než se pustíme do této otázky je třeba podotknou, že situace ruské armády se k nynějšímu obrazu, změnila za posledních 15 let a to přesně za těch 15 let, co je u moci již po třetí v historii, nynější, ruský prezident Vladimír Putin, který Rusku, nejenom, že vrátil sílu a odhodlanost, ale také svou, dříve upadající suverenitu. No ale nyní se vraťme zpět k otázce: „Jaké vojenské technice, Rusko vlastně vévodí?“

Už v den svého třetího nástupu do funkce prezidenta Ruska, tedy 7. května, roku 2012, ruský prezident , Vladimír Putin podepsal květnové výnosy a spolu s tím, tak schválil i rozsáhlý program rozvoje sociálních záruk.

Dle informací, které publikoval britský deník, Telegraph Rusko dominuje, například v počtech tanků, jejichž počet v ruské armádě čítá téměř 15.398 kusů. To je jen pro představu, zhruba dvakrát větší počet tanků, než kterými disponují Spojené státy a zhruba 37 násobek počtu tanků, než má k dispozici Velká Británie. Ruská federace ale kraluje i v jiných vojenských žebříčcích a to konkrétně v počtu záložních vojáků, v němž předehnala Spojené státy, Čínu a Indii. A jaká že jsou čísla?

V současné chvíli má Rusko k dipozici téměř 766 tisíc, profesionálně vycvičených vojáků, přičemž ruská záloha činí, astronomických 2,5 milionů lidí. Ani teď to ale od Ruska není všechno! Krom nejvyššího počtu tanků a lidí v záloze se Rusko může pochlubit ještě dvěma body a to sice: Nejvyšším počtem samohybných, dělostřeleckých zařízení, kterých má v současnosti Rusko k dispozici téměř třikrát tolik, co Spojené státy a zhruba 67krát více než Velká Británie. A vůbec nejvyšším počtem raketových zařízení, kterých je v Rusku k dispozici téměř 3 793 to je 3krát víc než ve Spojených státech a zhruba 90krát více než ve Velké Británii.

Závěr článku bude jednoduchý. Vzhledem k tomu, že tuto správu jako první publikoval britský deník, Telegraph a následně také americký deník, International Business Times, nezbude nic jiného, než popsat celkový závěr k němuž oba deníky dospěli. Oba deníky, jak britský Telegraph, tak americký, International Business Times dávají jasně najevo, že za 15 let putinovy vládní éry, ruská armáda, velice zesílila.

Telegraph konkrétně poukazuje na to, že Rusko, i přes stále technologické zaostání, za ostatními státy, poskytuje na vojenskou sílu a její modernizace, konkrétně na výstavbu obranných komplexů, čím dál tím větší vojenské výdaje. Celá tato modernizace začala už v roce 2008 a následující rok , tedy v roce 2009 se ruská vláda rozhodla vojenské výdaje ještě o třetinu zvýšit.

Americký deník na rozdíl od toho britského zase tvrdí, že se Putinovy za jeho léta vlády, podařilo.

Zdroj: Sputniknews

Prosím ohodnoťte tento článek

Mohlo by vás zajímat:

Pošlete tento článek dál, pokud se Vám líbí :o)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Tumblr

Komentovat pomocí Facebooku

Komentářů

Filip Melichar

Jmenuji se Filip Melichar bydlím v Praze, též v Praze studuji, střední školu a od konce roku 2013, konkrétně od 27. prosince, vydávám Bloumatele. S psaním a vydáváním článku jsem začal z důvodu, velké touhy, sdělit lidem informace a dozvědět se něco o dnešním světě. Krom těchto důvodu mě do psaní tlačí i chuť komentovat.

Napsat komentář